Skupiona fala uderzeniowa BTL FSWT to terapia falami uderzeniowymi stosowana w leczeniu przewlekłych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego w celu stymulacji procesów naprawczych. BTL FSWT wytwarza zbieżne fale uderzeniowe w technologii elektroakustycznej i pozwala opracować zarówno powierzchowne, jak i głęboko leżące tkanki.
Główne obszary zastosowań: fizjoterapia, ortopedia, medycyna sportowa
Najczęstsze wskazania:
- Głębokie punkty spustowe
- Głębokie tendinopatie
- Zwapnienia
- Utrudniony zrost kostny
- Ból w mięśniach
- Ostroga piętowa
- Bark zamrożony
- Zapalenie rozcięgna podeszwowego
- Achillodynia
- Zespół ciasnoty podbarkowej
- Choroba zwyrodnieniowa stawów
- Zapalenie nadkłykcia bocznego/przyśrodkowego kości ramiennej
Efekty terapeutyczne
Ulga w bólu
- Stymulacja cienkich włókien nerwowych pozwala bólowi przejść do OUN (ośrodkowy układ nerwowy). Fala uderzeniowa mechanicznie stymuluje grube włókna nerwowe, co „blokuje” ból w mechanizmie bramki kontrolnej na poziomie rdzenia kręgowego.
- Substancja P jest mediatorem odpowiedzialnym za transmisję bólu. Po fali uderzeniowej początkowo zwiększa się poziom substancji P (do 24h nasilenie bólu) a następnie w sposób długotrwały zmniejsza się poziom substancji P, co przynosi długotrwałą ulgę w bólu.
Regeneracja tkanek
- Fala uderzeniowa stymuluje uszkodzoną tkankę i doprowadza do uwalniania czynników wzrostu odpowiedzialnych za poprawę krążenia krwi i stymuluje proces neowaskularyzacji do tworzenia nowych naczyń. Poprawa ukrwienia prowadzi do przyspieszenia procesu regeneracji uszkodzonej tkanki.
Gojenie ścięgien
- Fala uderzeniowa powoduje uwalnianie czynników odpowiedzialnych za zwiększoną syntezę kolagenu (głównie typu I) odpowiedzialnego za wytrzymałość mechaniczną ścięgien. Jest on istotnym budulcem w procesie regeneracji ścięgien.
Gojenie złamań
- Stymulacja falami uderzeniowymi w przypadku braku zrostu kości powoduje uwalnianie białka morfogenetycznego kości (BMP). Prowadzi to do kaskady procesów sprzyjających osteogenezie, a komórki mezenchymalne różnicują się w nowe komórki uszkodzonej kości. Powoduje to regenerację kości i przyspiesza gojenie złamań.
Dezintegracja zwapnień
- Fale uderzeniowe wywołują wzrost nowych naczyń limfatycznych, które pomagają wchłonąć osady wapnia poprzez reabsorpcję. Możliwe jest zastosowanie fali uderzeniowej w dowolnym stadium zwapnienia.
Rozluźnienie mięśni
- Mechaniczny nacisk na tkankę powoduje rozluźnienie mięśni i eliminację bolesnych punktów spustowych. Prowadzi to do zwiększenia przepływu krwi, zmniejszenia lokalnego niedokrwienia, przerwania mechanizmu ból-sztywność.
Działania terapeutyczne
- Fale uderzeniowej rozchodzą się w głąb tkanek i docierają do uszkodzonego obszaru.
- Mechaniczna stymulacja powoduje uwalnianie czynników wzrostu. Komórki ulegają proliferacji, migracji i różnicowaniu się w nowe komórki.
- Te mechanizmy prowadzoną do przyspieszonej regeneracji tkanek.