Wady postawy i skolioza

  wadypostawy fot1

  Wady postawy to poważny problem społeczny, dotyczy 80% dzieci w wieku szkolnym. Kolana koślawe czy szpotawe, plecy okrągłe, wklęsłe i płaskie nie należą dziś do rzadkości. Ważnym jest by jak najszybciej zdiagnozować problem i mu zaradzić, gdyż w ten sposób można zapobiec wielu problemom w życiu dorosłym. Wady stóp są czasami bagatelizowane, co jest poważnym błędem gdyż mają one wpływ na postawę całego ciała, na kolana, miednicę, kręgosłup i czaszkę a nawet na pracę narządów wewnętrznych.

  W Centrum Zdrowia dobieramy formę rehabilitacji do konkretnych wad postawy i potrzeb małego pacjenta. Terapia polega m.in. na doborze odpowiednich ćwiczeń, które są wykonywane wraz z fizjoterapeutą.

  Skolioza - trójpłaszczyznowa

  Skolioza to choroba, w większości przypadków, niewiadomego pochodzenia. Charakteryzuje się trójpłaszczyznowym zniekształceniem kręgosłupa t.j. skrzywieniem bocznym, pogłębieniem lub spłyceniem fizjologicznych krzywizn oraz rotacjami osiowymi kręgów. Aby zdiagnozować skoliozę wykonuje się zdjęcie RTG i mierzy się kąt Cobba, jeżeli kąt ten wynosi mniej niż 10 stopni, mówi się o postawie skoliotycznej wymagającej obserwacji i wprowadzenia ćwiczeń korekcyjno – profilaktycznych. Duże ryzyko progresji występuje podczas skoków wzrostu. Rehabilitacja skoncentrowana jest głównie na zahamowaniu postępów choroby.

  Fizjoterapia dzieci ze skoliozą opiera się na indywidualnych ćwiczeniach obejmujących wszystkie płaszczyzny ruchu, pominięcie jakiejkolwiek z nich uznawane jest za błąd terapeutyczny. Rehabilitacja wspierana może być fizykoterapią a po przekroczeniu 25 stopni włącza się gorset. Skolioza osiągająca 45 – 50 stopni jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Konsekwencje skoliozy są nie tylko wizualne, przez asymetryczne ułożenie kręgosłupa pociągają za sobą dysfunkcje narządów wewnętrznych oraz problemy oddechowe.

   

  icon phone ZADZWOŃ 
  +48 575 910 340                          

   

  icon mail CZEKAMY NA MAILA
  rejestracja@c-zdrowia.pl                 

   

  icon direction  ODWIEDŹ NAS, ZAPRASZAMY
   ul. Wojska Polskiego 72, Nowogard
  © 2018 Centrum Zdrowia.
  Joomla Extensions